Winda dla niepełnosprawnych – cena

Winda dla niepełnosprawnych to urządzenie mające olbrzymi wpływ na komfort życia osoby na wózku inwalidzkim. Pozwala na łatwe, bezpieczne, a  przede wszystkim samodzielne pokonywanie schodów. Wiele razy pisaliśmy o zaletach tych urządzeń, o warunkach w jakich mogą być montowane, opisywaliśmy parametry poszczególnych modeli. Teraz poruszymy kolejny temat – jakim jest cena windy dla niepełnosprawnych.

Podamy przybliżone wartości odpowiadające różnym rodzajom wind schodowych, ponieważ szczegółowa wycena zależy od takich parametrów jak długość toru jezdnego, ilość zakrętów czy wybranych opcji dodatkowych. Zaczniemy od najtańszego rozwiązania, jakim jest schodołaz kroczący. Używany model marki Scalamobil, można kupić za ok. 3500 zł brutto. Jest to cena wraz z kompletem dokumentacji i dostawą. Grafika przedstawia sposób podczepiania schodołazu do wózka inwalidzkiego oraz sposób korzystania z niego. Jest to najtańsze rozwiązanie do pokonywania barier schodowych, wymaga obsługi przez osobę zwożącą lub wwożącą niepełnosprawnego po schodach.

1

Bardzo atrakcyjne cenowo są używane krzesełka prostoliniowe. Za około 6000zł można mieć wygodne, samobieżne krzesełko schodowe. Używane są dostępne jedynie modele na prostej szynie, ponieważ tory krzywoliniowe są każdorazowo projektowane na wymiar schodów, na których będą montowane. Są jednak sytuacje, w których można zamontować prostą szynę na zabiegowych schodach:

Przechwytywanie

Powyższe rozwiązanie wymaga pokonania trzech schodów, poniżej przedstawiamy sposób montażu dwóch krzesełek schodowych, z przesiadką na półpiętrze. Takie rozwiązanie, pozwala na zaoszczędzenie nawet 10.000 zł w stosunku do montażu urządzenia na torze krzywoliniowym.

Przechwytywanie2

Teraz przejdźmy do ceny nowego urządzenia krzywoliniowego, takiego jak widoczne na poniższym zdjęciu – krzesełko holenderskiej firmy Otolift. Ceny zaczynają się od 25.000zł. W tym miejscu warto zaznaczyć, że montując je w klatce schodowej, można jego zakup sfinansować ze środków zgromadzonych na funduszu remontowym.

Przechwytywanie3

To samo dotyczy platform schodowych, które są najwygodniejszym rozwiązaniem dla osób stale poruszających się na wózku inwalidzkim, bez możliwości przesiadki na krzesełko schodowe. Platformy schodowe, tak jak krzesełka, występują w wersji prostoliniowej i krzywoliniowej.

Przechwytywanie4

Na koniec najważniejsza informacja odnośnie ceny windy dla niepełnosprawnych – osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności mogą otrzymać z PFRONu (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych) dofinansowanie w wysokości do 80% inwestycji. Czyli faktyczny koszt jaki ponosi to 700zł w przypadku schodołazu, 1200zł w przypadku używanego krzesełka prostoliniowego, 5000zł w przypadku krzesełka na torze krzywoliniowym lub platformy o wartości 25000zł.