«

»

Lis 16

Ceny krzesełek schodowych nowych i używanych

Czasami człowiek ma wrażenie, że wszystko w życiu kręci się wokoło pieniądza. Szczególnie niepełnosprawny, który poza zwykłymi rachunkami musi opłacić leczenie, rehabilitację, lekarstwa. Często na tej stronie piszemy o urządzeniach służących do likwidacji barier architektonicznych, większość osób sądzi, że muszą one być bardzo drogie. Niekoniecznie.

Mimo że cena katalogowa krzesełka schodowego może wydawać się wysoka, to można kupić używane urządzenie (krzesełko Acorn na prostym torze) na bardzo dobrych warunkach finansowych. Używane krzesła schodowe są szczegółowo sprawdzane przez producenta (angielską firmę Acorn), mają regenerowane lub wymieniane części na całkiem nowe siedzisko, a dodatkowo są objęte gwarancją. Standardowo używane krzesełka schodowe mają także nowe akumulatory, które pozwalają im działać bez żądnego problemu przez kolejne 3-4 lata po montażu. Są one w 100% sprawne i wyglądają bardzo estetycznie a przy tym są o połowę tańsze niż nowe. O połowę czyli znaczy ile?

Nowe krzesełko na torze prostym o długości do 5 metrów kosztuje ok 12000 zł, a cena używanego krzesełka przyschodowego to tylko  ok 5-6 tys zł. Czemu piszemy około? Bo dokładna cena jest uzależniona od długości toru, materiału z jakiego są wykonane schody, montażu wew. / na zew. oraz odległości.11Oprócz krzesełek na torze prostym można zamontować również krzesełka krzywoliniowe. Tor jezdny do takiego krzesełka jest każdorazowo projektowany pod konkretne schody, więc nie ma możliwości montażu używanego krzesełka. Cena takiego krzesełka o torze długim 4 m i jednym zakręcie to ok 20.000 zł.12Przy schodach tego typu można, zastosować również inne rozwiązanie: dwa krzesełka prostoliniowe, zamiast jednego na torze krzywoliniowym:

13Jest to zarówno tańsze rozwiązanie w chwili zakupu, jak i dające możliwość odsprzedaży krzesełek, gdy już nie będą potrzebne.

Należy pamiętać, że osoby niepełnosprawne mogą ubiegać się o dofinansowanie z PFRONu, które wynosi nawet 80%. Czyli kupując urządzenie za 20.000zł i mając dofinansowanie, rzeczywiście płaci się 4000zł.

Na krzesełka prostoliniowe używane również można otrzymać dofinansowanie z PFRONu, można więc je mieć nawet za 1200zł!