»

Maj 07

Bariery architektoniczne i ich likwidowanie

Bariery architektoniczne to problem, z którym na co dzień zmagają się osoby niepełnosprawne. Ale czy tylko? Żeby odpowiedzieć na to pytanie, najpierw zdefiniujmy to pojęcie. Bariery architektoniczne, czyli przeszkody uniemożliwiające nam dostanie się do określonego miejsca. Możemy je spotkać zarówno na zewnątrz jak i w środku budynku. Zbyt wysokie krawężniki, za strome schody, za wąskie przejście, brak wind – to wszystkie elementy architektoniczne, które utrudniają nam poruszanie się.

Skoro już wiemy czym są owe bariery, to teraz przejdźmy do kolejnego problemu – czy tylko osoby niepełnosprawne mają kłopot z pokonaniem ich? A co jeśli ktoś ma czasowo ograniczoną zdolność poruszania się? Np. osoba kontuzjowana z urazem wymagającym kilkutygodniowego unieruchomienia? Osoby osłabione po zabiegu operacyjnym, albo wymagające długotrwałej rehabilitacji? Kobiety w ciąży, szczególnie te w zaawansowanej, też mają kłopot z pokonaniem dużej ilości schodów. Musimy pamiętać również o osobach w podeszłym wieku, ciało ludzkie z upływem czasu, staje się coraz mniej sprawne i wymaga wsparcia w pokonywaniu barier architektonicznych. Jak widać problem ten dotyczy dużej części społeczeństwa. Niemal każdy z nas, nawet jeśli nie jest z definicji osobą niepełnosprawną, to może mieć kłopot z poruszaniem się w określonych warunkach.

Fakt niepełnosprawności fizycznej nie powinien wykluczać ludzi z życia społecznego, niestety bariery architektoniczne skutecznie potrafią je utrudnić. Szkoły, urzędy, przychodnie, banki, apteki, sklepy, dworce – miejsca użyteczności publicznej powinny być dostępne dla wszystkich ludzi. Poza tymi podstawowymi miejscami, inne też powinny być dostosowane do potrzeb ludzi z ograniczonymi możliwościami poruszania się – biblioteki, kina, teatry, muzea, baseny. Tam gdzie ze względów architektonicznych nie można zbudować podjazdów (np. w starym budownictwie), trzeba zastosować inne rozwiązania likwidacji barier.